Barwny życiorys legendarnego miasta. Fotoplastikon historyczny, ciekawostki i nieznane szczegóły wielkich wydarzeń. Obrazy zapadające w pamięć. Galeria pomnikowych postaci, które ożywają pod drapieżnym piórem tandemu Koper-Stańczyk. Czy Polska może istnieć bez Wilna? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji. Jak magię miasta, porównywanego do Paryża i Jerozolimy, jedną ze stolic polskiej przedwojennej kultury i elegancji przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia? Wehikuł czasu prowadzony wprawną ręką znanych popularyzatorów historii; Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka zaprasza na pokład.1. Młodość Piłsudskiego w Wilnie. 2. "Bunt" na rozkaz. Generał Żeligowski i Litwa Środkowa. Lata 1920-1922. 3. Wileńskie nekropolie i wileńska mafia przestępcza (największa w II RP). 4. Stanisław Cat-Mackiewicz i ogólnopolski sukces prowincjonalnego "Słowa". 5. Teatr Reduta w Wilnie i Juliusz Osterwa. 6. Wileńscy literaci i grupa poetycka "Żagary". 7. Siostra Faustyna, święta i inne wileńskie mistyczki. 8. Ponary - (nie)ludzka rzeźnia, masowe rozstrzeliwania Żydów i Polaków. 9. Operacja "Ostra Brama" 1944 r. , więzienie na Łukiszkach i represje wobec AK-owców. 10. Exodus Polaków z Wilna.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 540-550. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem, wyjeżdża do Wilna. Tam przeżywa fascynację pogańską słowiańszczyzną i miłość do kobiety, która ją uosabia. Stawia też pytania o istotę polskiej tożsamości. Odpowiedź znajduje w poezjach starszego kolegi - Adama Mickiewicza.
Tymczasem książę Adam Czartoryski chce wykorzystać przyjaźń z carem Aleksandrem dla dobra kraju i uniwersytetu w Wilnie. Czy jednak można być lojalnym wobec cara i Polski jednocześnie?
Z kolei Tomasz Zan z przyjaciółmi filomatami piszą wiersze i pragną kształtować wileńską młodzież. Rodzi się polski romantyzm.
Fascynujący obraz pokolenia naszych pierwszych buntowników na tle tętniącego życiem, poezją i miłością Wilna!
UWAGI:
Na okładce: Między miłością a literaturą... Magiczne Wilno czasu buntu i młodych poetów. Bibliografia na stronach 440-[441].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni